دوره پیکاردی
 

اولین دوره کارشناسی ارشد مشترک بادانشگاه پیکاردی ژول ورن فرانسه
در رشته مهندسی پزشکی - بیوالکتریک
 
 

ویژگی و اهداف دوره:

کشور فرانسه از پیشتازان علم پزشکی و صاحب صنایع پیشرفته در زمینه مهندسی پزشکی می­باشد. دانشگاه پیکاردی ژول ورن جزو یکی از معتبرترین دانشگاه­های این کشور در رشته پزشکی، پزشکی ورزش و قطب علمی پزشکی کودکان و دارای مراکز مجهز تحقیقاتی در زمینه مهندسی بیولوژی و پزشکی می­باشد. در این دانشگاه هر ساله پروژه ­های پژوهشی بسیاری در زمینه­ های مختلف مربوط به طب به ویژه طب کودکان به اجرا در می­ آید و سالانه تعداد قابل توجهی مقالات علمی پژوهشی توسط محققین این دانشگاه انتشار میابد.

از ضروریات تحقیق در زمینه مهندسی پزشکی دسترسی مداوم و سیستماتیک به متخصصان پزشکی مجرب و علاقمند به اجرای طرح های پژوهشی در این زمینه و نیز وجود تجهیزات تشخیصی پزشکی و آزمایشگاهی پیشرفته می­باشد. بدنبال انجام موفقیت­ آمیز فعالیتهای علمی مشترک بین گروه مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و گروه آموزشی-پژوهشی تحلیل چند شیوه­ای کارکرد مغز (GRAMFC) در دانشکده پزشکی دانشگاه پیکاردی ژول ورن فرانسه از سال 1381، که حاصل آن انجام دو پروژه پژوهشی مشترک بین دو دانشگاه در چارچوب طرح جندی شاپور، انجام یک پروژه دکترای مشترک بین دو دانشگاه و نیز انجام چندین پایان­نامه کارشناسی ارشد در رابطه با فعالیت­های پژوهشی مشترک، انتشار چندین مقاله در مجلات  معتبر علمی بین­ المللی و ده ها مقاله در کنفرانسهای علمی ملی و بین­ المللی بود، یک تفاهم­نامه همکاری بین دو دانشگاه در راستای گسترش این همکاری­ها در سال 1387 به امضا رسید.

در چارچوب این تفاهم­نامه همکاری، این انگیزه ایجاد گردید که بتوان از امکانات دانشگاه مذکور در جهت ارتقاء سطح علمی و فنی آموزش و پژوهش مهندسی پزشکی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و نیز از منابع و امکانات فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در جهت اجرای پروژه­ های پژوهشی مشترک بهره برد. لذا دو طرف یک توافقنامه به منظور ارائه مشترک دوره کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی را تنظیم نمودند که در سال 1388 به امضای روسای دو دانشگاه رسید و متعاقبا در سال 1389 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تصویب قرار گرفت.

اهداف زیر برای این همکاری مشترک مد نظر قرار گرفته است:

1-      بکارگیری دانش پزشکی دانشمندان و آزمایشگاههای مجهز و تجهیزات پزشکی مدرن دانشگاه پیکاردی جهت ارتقاء سطح و به روز نمودن مطالب درسی با توجه به پیشرفت های بوجود آمده در بخش پزشکی و مهندسی پزشکی.

2-      دسترسی اساتید و دانشجویان شرکت کننده در این دوره به منابع، تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی هر دو دانشگاه و ایجاد ارتباط مستمر بین اعضاء هیات علمی دانشکده مهندسی برق با دانشگاه معتبر و مطرح پیکاردی فرانسه.

3-      پاسخگویی به درخواستهای روزافزون دانشجویان مستعد کشور جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با حفظ سطح کیفی بالا.

4-      ارتقاء رتبه دانشگاه از طریق مستحکم کردن پیوندهای علمی– فنی با دانشگاههای معتبر در کشورهای پیشرفته.

5-      فراهم آمدن امکان تعریف پروژه­ های پژوهشی مشترک با مشارکت توانمندی ها و تخصص های فنی مهندسی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و دانش و تخصص پزشکی در دانشگاه پیکاردی که می­تواند در ارتقاء سطح نظری و کاربردی پروژه­ ها نقش موثری داشته باشد.

طرح کلی دوره:

 این دوره برای کلیه دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در یکی از رشته­ های مهندسی برق و مهندسی پزشکی مدرک رسمی و معتبر داشته باشند و در آزمون سراسری کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور پذیرفته شوند برنامه ­ریزی شده است. طول دوره به صورت طبیعی دو سال یا چهار نیمسال پیش­ بینی شده است. در شرایط استثنایی طبق ضوابط قانونی دانشگاه طول مدت تحصیل بمدت یک نیمسال قابل افزایش خواهد بود. پذیرفته شدگان در طول دوره در دو نیمسال تحصیلی بخش عمده دروس کارشناسی ارشد مهندسی­ پزشکی– بیوالکتریک مصوب در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و منطبق بر دروس دوره مصوب شورای عالی برنامه­ ریزی وزارت متبوع که سیلابس آن به تایید دانشگاه پیکاردی رسیده است و از نظر تعداد واحد با سیستم دانشگاه پیکاردی معادل­سازی شده است را در این دانشگاه خواهند گذراند. در نیمسال دوم یک درس نیز بصورت فشرده توسط یکی از اساتید دانشگاه پیکاردی برای دانشجویان در ایران ارائه خواهد شد. پس از گذراندن بخش عمده دروس لازم، دانشجویان در انتهای سال اول دوره تحصیلی خود به  فرانسه اعزام خواهند شد و در آنجا در نیمسال سوم تعداد محدود واحدهای درسی باقیمانده را گذرانده سمینار کارشناسی ارشد خود را که قبلا در ایران انتخاب نموده ­اند با راهنمایی مشترک اساتید ایرانی و فرانسوی باتمام می­رسانند. نیمسال چهارم نیز به انجام پروژه کارشناسی ارشد با نظارت مشترک اساتید ایرانی و فرانسوی اختصاص داشته و دانشجویان پس از شرکت در امتحانی که به صورت مفهومی از آموخته­ های دانشجو در طی این دوره اخذ می­شود به ایران باز می­گردند.

پس از بازگشت دانشجو به ایران و دفاع موفقیت ­آمیز از پایان ­نامه­ که در فرانسه تحت نظارت اساتید دو دانشگاه انجام داده است، مراتب قبولی دانشجو به دانشگاه پیکاردی فرانسه و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اعلام و یک مدرک کارشناسی ارشد توسط دو دانشگاه به دانشجو اعطا می­شود.

پذیرش دانشجو:

1- پذیرش دانشجو هر سال از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد که توسط سازمان سنجش برگزار می شود انجام می­گیرد و داوطلبان علاقمند می­توانند کد رشته این دوره را انتخاب کنند.

2- سازمان سنجش سه برابر ظرفیت پذیرش را از بین کسانی که این دوره را انتخاب کرده­ اند به دانشگاه معرفی می­نماید. این افراد پس از شرکت در مصاحبه تخصصی که در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می­شود، انتخاب شده و نتایج به سازمان سنجش ارسال و اسامی پذیرفته شدگان نهایی توسط سازمان سنجش اعلام خواهد شد.


برای جزییات پذیرش دانشجو برای هر دوره در هر سال به اطلاعیه پذیرش دانشجو برای دوره مشترک کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی با دانشگاه پیکاردی روی وبگاه دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی مراجعه نمایید. 


اطلاعات تفصیلی


 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/01/15
تعداد بازدید:
17403
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.